Královské zážitky pro výherce Druhé rundy

Víte, co je to hvozd nebo kolik piva dostávala pivovarská chasa tradičně jako deputát? Výherci letošní soutěže Pijte s mírou – Druhá runda se přímo v Královském pivovaru Krušovice dozvěděli odpovědi, poznali neotřelé chutě a odnesli si také skvělé zážitky.

 

Během tří kol letošní online vědomostní soutěže, kde jste museli dokázat, že něco víte nejen o pivu, ale také o účincích alkoholu, bezpečnosti a zákonech, jsme vybrali tři nejlepší soutěžící. Ti byli společně se svým doprovodem pozváni o první říjnové sobotě do Krušovic na velmi speciální soukromou akci.

 

Druhá runda

 

První dochované zmínky o pivovaru jsou z roku 1581. Prostory moderní pivovarské technologie se tak prolínají s historickými stavbami krušovického zámku, ve kterém pivovar sídlí. Najdete tady místa s osobitým kouzlem, jako je zámecká kaple s barokní výzdobou, kde, jak nám ředitel pivovaru pan Michal Rouč prozradil, probíhá každoročně komorní koncert adventní hudby. Dalším zajímavým místem je i stará škola – nyní místo expozice muzea krušovického pivovaru a pivovarnického řemesla obecně. Uvidíte, jak pivovar vypadal v jednotlivých historických epochách, ochutnáte rozdílné typy sladu a přivoníte k ingrediencím, ze kterých se vaří pivo – expozice muzea je v pravém slova smyslu zážitková. 

 

 

 

Pod vedením pana ředitele jsme dále navštívili moderní varnu pivovaru. Dozvěděli se detailně o celém procesu vaření piva od výběru sladu až po proces zrání ležáků. Poslední zastávkou exkurze pak byly prostory stáčírny, kde se pivo plní nejen do lahví, sudů, ale třeba i plechovek či PET lahví – zde to vše pěkně hrkotá a člověka uklidňuje pohled na ubíhající řadu hotových piv, která putují do obchodů. 

 

Varna Krušovice 

 

Rozhovor s panem ředitelem pokračuje i v pivovarské prezentační místnosti, zaznívají skutečně zvídavé otázky, všichni se smějí a k chuti přijde i nové nealkoholické krušovické pivo. Pak už všechny čeká degustačně znalostní hra vytvořená pionýry pivní osvěty – Sdružením přátel piva. Hra, kterou sami nazývají Pivní ruleta. Pod vedením pivního someliéra degustujete drobné vzorky piva a snažíte se co nejpřesněji určit, co vlastně ochutnáváte. Před sebou máte kupičku pivních korunek „ehm“ žetonů a pokud si skutečně věříte, vsadíte až šest z nich na svoji volbu. Není to vůbec snadné, protože pivních stylů je celá řada a pro mnoho z nás jsou některé vzorky piv skutečně nečekané. Výherkyně si pak může neotřelé chutě připomenout i později doma, protože s sebou dostala sadu vybraných piv z celosvětové produkce Heineken.

 

Pivní ruleta

 

Je konec, všichni jsme plní dojmů a příjemně povznesení. Hodiny na pivovarské budově – ikonickém hvozdu – jemně září do mlžného říjnového podvečera a my odcházíme do přilehlého hotelu pro zasloužený odpočinek – tato exkurze byla vskutku královská.

 

Pivovar večer