Poddajnost a velká prsa. Ehm… Jaké znáte pozitivní účinky alkoholu?

Nedávno jsem na Facebooku udělal soutěž o tričko. Měli jste napsat alespoň dva pozitivní účinky alkoholu pokud se konzumuje s mírou. No, sešly se zajímavé odpovědi. Každopádně jsem se ale rozhodl o tomto tématu něco sepsat.

"Alkohol může být zábavný a prospěšný, je ale třeba znát správnou míru."

Alkohol má dvě tváře

Tohle prostě musí padnout hned na začátku. Pokud se bavíme o pozitivních účincích alkoholu, myslíme tím skutečně maximálně dvě piva za večer. Že si dáte v pátek 14 kousků a rozpočítáte si to na celý týden, to fakt nefunguje.


Ve většině zemí je alkohol nejčastější příčinou úmrtí, kterým se dalo předejít. A předejít se dá i poškození jater a srdce, zvýšenému riziku rakoviny prsu a dalších orgánů. Alkohol nepomáhá ani hlavě – často způsobuje deprese, sklony k násilí a problémy ve vztazích.


To vše a mnoho dalších potíží způsobují molekuly ethanolu, pokud je jich moc. A vy víte, kde ty molekuly najdete.

Je samozřejmě těžké určit hranici mezi střídmým a nadměrným pitím. Ani vědci v tom nemají pořádně jasno. Dá se ale říct, že dvě piva u mužů a jedno u žen jsou v normě.

 

zdravý život

 

 

Alkohol zlepšuje náladu, trávení a spánek

I takové padaly odpovědi. Řekněme, že platí pouze dočasně. Večer po 5 pivech se vám to tak bude zdát. Zazpíváte si s kamarády, hamburger do vás vklouzne jako namazaný mýdlem a potom padnete do postele a okamžitě zaspíte.

Jenže ráno bude všechno jinak: morální kocovina, bolest žaludku a totální nevyspání, i když jste prospali 9 hodin.

Kdepak, pozitiva alkoholu jsou úplně někde jinde. A hlavně jsou spojená se střídmostí. Co nám tedy ty dvě piva sem tam k večeři mohou přinést?

  • Snížení rizika srdečních onemocnění. Alkohol v rozumném množství snižuje srážlivost krve a zvyšuje hladinu HDL (tzv. dobrý cholesterol), což vede ke snížení pravděpodobnosti mrtvice nebo infarktu.  
  • Prodloužení života. Podle studie Katolické Univerzity v Campobasso snižuje denní pití alkoholu v malých dávkách pravděpodobnost úmrtí o 18 %.
  • Zvýšení sexuálního apetitu. Až o 30 % se sníží riziko erektilní dysfunkce u mužů, kteří si denně dopřávají střídmé množství alkoholu.
  • Prevence proti obyčejnému nachlazení. Antioxidanty obsažené ve víně mohou snížit pravděpodobnost tak banálního onemocnění, jako je nachlazení, až o 60 %.
  • Snížení pravděpodobnosti demence. Alkohol v malém množství může dostat do formy vaše mozkové buňky a snížit tak možnost Alzheimera nebo jiné formy demence až o 25 %.
  • Méně ledvinových kamenů. Šance na ledvinové kameny se u lidí, kteří si pravidelně dopřávají malé množství alkoholu, snižuje až o jednu třetinu.
  • Snížení rizika cukrovky. Pokud si dopřáváte pravidelně sklenku alkoholu, diabetes 2. typu se vám s vyšší pravděpodobností vyhne.

 


A jak správně napsal náš výherce: alkohol může také snížit riziko očních onemocnění. Takže jakmile svým ostřížím zrakem dočtete můj článek, skočte na pivo. Ale nezapomeňte, 2 kousky a dost!