Co je zodpovědná konzumace alkoholu?

Pokud si chceme užít firemní večírek, oslavu narozenin nebo tradiční páteční hospůdku bez nepříjemných následků, nezbude nám nic jiného, než pít zodpovědně. To znamená držet se několika jednoduchých pravidel, díky kterým předejdeme nejen zdravotním problémům, ale také nebezpečným situacím.

Až vám zase příště z víkendu díky bouřlivé páteční oslavě zbude jen neděle, zkuste se nad pitím s mírou zamyslet!

Pivo piju zodpovědně

Časem jsem zjistil, že u zodpovědné konzumace jde hlavně o to neustále si uvědomovat svou míru a dodržet ji. Zásad je ale ještě o něco víc, zkusím vám je přiblížit:

 

Nepít alkohol v rizikových situacích.

Vyhýbat se nárazovému pití velkého množství alkoholu.
Není na škodu na nějaký čas alkohol úplně vypustit.
Během konzumace alkoholu pít také nealkoholické nápoje.
Není třeba mít v hlavě spousty pouček a pravidel – stačí obyčejný selský rozum. Právě jsem vyležel chřipku a dobral poslední léky? Tak si ještě dám pár dní na alkohol pozor. Nic složitého, že?

 

Kde je hranice?

Je jasné, že každý má hranici mírného a nemírného pití trošku jinde. Dietologové a zdravotníci obvykle doporučují, že zdravý dospělý muž smí denně vypít množství alkoholu odpovídající zhruba dvěma pivům. Ženy bohužel odbourávají alkohol o něco pomaleji, doporučená denní dávka pro ně tedy odpovídá zhruba jednomu velkému pivu. To je považováno za bezpečnou míru téměř po celém světě.

 

Mírova rada na závěr:

„Když už nic, tak vás zodpovědná konzumace alkoholu aspoň zachrání od pořádné kocoviny. Až vám zase příště z víkendu díky bouřlivé páteční oslavě zbude jen neděle, zkuste se nad pitím s mírou zamyslet!“