Jak působí alkohol na organismus?

Teď si budu chvíli hrát na doktora. Povím vám, jak alkohol putuje lidským tělem, a proč se po něm cítíme tak dobře, nebo tak zle. Uvidíte, že nezodpovědné pití může mít dost vážné následky, a naopak, že přiměřená konzumace může být i zdraví prospěšná.

"Pijte jen zodpovědně, budete zdravější!“"

Chemie se obejít nedá

Alkohol působí v lidském těle snad na všechny orgány. Sliznicí v puse, žaludkem a střevy se dostává do krve a šíří se do tkání, jater, ledvin, plic i mozku. Hlavně játra, ale i ledviny a plíce začínají alkohol ihned odbourávat pomocí enzymů. Jakmile pijeme více, než stíhají orgány zpracovat, začneme cítit opojný stav, který může přejít v opilost s bolestmi hlavy a zvracením a v extrémních případech i smrt.

Zároveň působí alkohol močopudně a při nadměrném pití dochází k dehydrataci. Pokud tekutiny nedoplníte, přivodíte si závratě a pořádný bolehlav. Zatímco rychlost vstřebávání alkoholu do krve ovlivnit můžete (třeba jídlem nebo frekvencí pití), odbourávání nijak neuspíšíte.

 

Na pití jsou klady i zápory

Už moje babička říkala, že po pití se blbne. Alkohol totiž významně ovlivňuje mozek. Narušuje jeho normální fungování a komunikaci se zbytkem těla. Při nadměrném působení alkoholu nám to tak „nemyslí“, reagujeme zpomaleně, zapomínáme, ztrácíme rovnováhu a koordinaci. Alkohol má vliv i na sexuální život. Chuť roste, ale o výkonnosti raději pomlčím.

Kromě toho může mít nadměrná konzumace alkoholu za následek vznik závislosti, jaterní i srdeční onemocnění, vznik nádorů a cukrovky.

Naopak umírněná konzumace alkoholu, zejména piva a vína, podporuje chuť k jídlu, prokazatelně snižuje riziko infarktu, pomáhá nám se uvolnit a má zklidňující účinky. Kromě toho pivo i víno obsahují mnoho dalších zdraví prospěšných látek a obecně lékaři soudí, že střídmé pití je zdraví prospěšnější, než jeho úplné vyloučení.

 

Mírova rada na závěr:

„Snad jsem vás moc nevystrašil. Když ono to s pitím asi jinak nejde. Příklady ale táhnou – takže, kdo vám připadá zdravější? Vitální dědeček, co si dává každý den skleničku, nebo místní ochmelka, kterého týden co týden překračujete při cestě do práce? Pijte zodpovědně a budete zdravější!“