Mám nafoukáno. Kdy můžu sednout za volant?

1,2 promile. To není moc, že? To tak za dvě hodinky můžete zase jet. No je to trochu jinak. Abyste odbourali takovou “trošku” alkoholu, potřebujete asi 8 hodin. Takže jak je to s tím střízlivěním?

pijtesmirou 2018

Pijte s mírou

Je 10 ráno a vy se pomalu hrabete ze stanu. Jestli z fesťáku pojedete za hodinku anebo za čtyři, záleží hlavně na tom, kolik jste toho vypili. Pokud jste se včera v noci nehnuli z baru, nejspíš si pobyt v kempu ještě trošku prodloužíte. 4 panáky dostáváte z krve asi 9 hodin. Tedy pokud jste muž a vážíte tak 85 kg. U žen to trvá ještě o 6 hodin déle.

 

Buďte muž

Ženské tělo obsahuje více tuků a tkání zadržujících vodu, takže alkohol odbourává pomaleji. Navíc mají ženy i menší játra, která pracují na jejich střízlivění.

 

Průměrný dospělý chlap o 85 kg zvládne za cca 2 hodiny zpracovat jedno pivko, za 2,5 hodiny dvě deci vína a jednoho panáka za víc než 3 hodiny. U ženy je to asi 3,5 hodiny na pivko, 4 hodiny na víno a necelé 4 hodiny na panáka. Kdyby vás zajímalo, za jak dlouho konkrétní množství a druh alkoholu vyprchá, zkuste třeba tuhle kalkulačku: https://www.alkoholmetr.cz/.

 

Nebuďte netrpěliví

Nespěchejte. Dejte tělu čas, ať se s alkoholem popasuje. Zdřímněte si ještě, najezte se, vypijte dostatek čisté vody a za volant si sedněte teprve tehdy, až je všechen alkohol pryč. Jen tak neohrozíte ani sebe, ani ostatní.

Pokud slavíte na festivalu, využijte možnost otestovat si hladinu alkoholu, pořadatelé za tím účelem zpravidla zřizují na akcích speciální zóny. Na vybraných festivalech můžete potkat také projekt Pijte s mírou, kde je možné bezplatně aktuální hladinu alkoholu změřit, a to i vícekrát během dne, a udělat si tak představu o tom, jak rychle se vaše tělo se zbytkovým alkoholem vypořádá.  

 

Jezděte opatrně

Ještě je tu jedna kapitola sama pro sebe. Pořád ale nemáte vyhráno. Nejspíš vás ještě čeká kocovina. To už sice žádný alkohol v krvi nemáte, ale vaše řidičské schopnosti určitě nedosahují takových kvalit jako obvykle. Takže i když už je alkohol pryč, dávejte si bacha a oči na šťopkách.

 

Tohle nezkoušejte

Ani ranní kafe, ani studená sprcha, ani fyzická aktivita. Nic z toho vám vystřízlivět nepomůže. Říkám to často, ale rád vám to povím ještě jednou: Když nejste psychicky v pohodě, prosím nepijte. Když nejste najezení, nepijte. A když už pijete, dejte si dvě pivka a dost.

"Ani ranní kafe, ani studená sprcha, ani fyzická aktivita. Nic z toho vám vystřízlivět nepomůže."