Nezletilí a alkohol

Na první pohled je to jasné – podle zákona se alkohol osobám mladším 18 let nesmí podávat ani prodávat.

"Pití alkoholu je u mladistvých nebezpečné ze dvou hlavních důvodů."

Proč chránit mladistvé před alkoholem?

Pití alkoholu je u mladistvých nebezpečné ze dvou hlavních důvodů. V prvé řadě může častá a pravidelná konzumace alkoholu ovlivnit stále se vyvíjející organismus. Ten nedokáže odbourávat a zpracovávat alkohol tak jako u dospělého, a alkohol v mladém těle páchá mnohem větší škody.

Druhé a snad ještě nebezpečnější dopady má alkohol na psychiku mladistvých. Ta prochází v období dospívání bouřlivým vývojem a alkohol nestálost emocí ještě zesiluje. Podceňovat také nesmíme poměrně vysoké riziko vzniku závislosti.

 

Když oni ale pijou všichni

Odmítnout alkohol je v mladém věku velmi obtížné, zvlášť pod tlakem kolektivu. Naučit mladistvé důvěřovat vlastnímu zdravému rozumu a umět říct "ne" patří v prvé řadě k důležitým úkolům výchovy ze strany rodičů a učitelů.

Ti by měli navíc svým dětem včas a bez příkras říct vše o alkoholu - nejen jeho rizika, ale i pozitiva a hlavně ukázat, že se má pít zodpovědně.

 

Mírova rada na závěr

„Víte co se říká – příklady táhnou. Pokud si před svými potomky dáte jedno pivo po společném cyklovýletu nebo po dobrém obědu, nemáte se čeho bát. Když budete sami pít zodpovědně, nebudou ani oni k alkoholu přistupovat jinak.“