Pivo a řízení

Tak rád bych vám řekl vtipnou historku nebo vás pobavil zážitky svých kamarádů. Ale u alkoholu za volantem to prostě nejde. Pivo a řízení totiž k sobě nepatří.

"Pokud pijete, domluvte si odvoz. Riskovat nestojí za to.“

Kromě toho, že řízením pod vlivem alkoholu porušujete zákon, přímo ohrožujete svůj život i zdraví všech, kteří se vám nešťastnou náhodou připletou do cesty.

 

Pivo za volantem a zákon

Současné zákony České republiky řízení pod vlivem alkoholu úplně vylučují. Poslední vývoj navíc ukazuje, že postihování provinilců bude u nás ještě přísnější. Kromě absolutního zákazu pití před a během jízdy nesmíte zapomenout ani na zrádný zbytkový alkohol.

Co vám může hrozit? Od odebrání tří až sedmi bodů se vystavujete riziku pokuty až 50 000 Kč, odnětí svobody až na jeden rok a odebrání řidičského oprávnění. Pokud pod vlivem alkoholu spácháte autonehodu a někomu ublížíte, posedíte si ve vězení mnohem déle.

 

Chcete důkaz?

Já vím, že si spousta z vás říká, že to má pod kontrolou, že řídí dlouho a dojet pár kilometrů z hospody nebo firemní oslavy přece zvládnou. Párkrát to může vyjít, pokud budete mít štěstí – jet pořád rovně dovede každý. Ale stačí jedna nečekaná událost a můžete skončit v nemocnici nebo na hřbitově. Podívejte se, proč:

Podle průzkumů alkohol prokazatelně způsobuje výrazné zpomalení reakční doby. V praxi to může vypadat tak, že sice chodce u krajnice uvidíte, ale než stihnete pro alkoholové omámení strhnout volant, stane se neštěstí. Řidiči pod vlivem alkoholu přeceňují své schopnosti. Ne nadarmo se říká „dát si sklenku na kuráž“. Za volantem ale nepřiměřená odvaha nemá místo.
Alkohol mimo jiné ovlivní i váš úsudek. Nikdy nedokážete posoudit rychlosti a vzdálenosti tak, jako když jste střízliví.


Mírova rada na závěr

„Tentokrát budu vážný. Nepijte před jízdou alkohol – domluvte si odvoz nebo si dejte nealkoholické pivo. Riskovat nestojí za to.“