top of page

Alkohol

Tělo

Garantuju vám, že na takové expedici jste ještě nebyli. Vyrazíme spolu s alkoholem na cestu lidským organismem a pořádně prozkoumáme, co se to vlastně s námi děje, když pijeme víc než je zdrávo.

Jak putuje alkohol tělem a co s ním dělá

Jestli se liší se účinky alkoholu u mužů a žen? Ano liší! Muži mají zpravidla vyšší hmotnost i podíl tělesných tekutin než ženy, tudíž mají nižší koncentraci alkoholu v těle. Ženy také alkohol déle odbourávají.   

Další dotaz? Za jak dlouho vystřízlivíte… jak se tak na vás dívám, tak při 85 kilech a čtyř 12° pivech to potrvá zhruba 11 hodin. Ano, tolik. Za hodinu odbourá tělo jen 0,12-0,2 promile. Ano, tak málo. Trvá to. 

Tímto se s vámi loučím a těším se na vás při dalších výpravách! 

Jsme na konci výpravy. Máte otázky? Ano, vy? 

Start!

Oblíbené pivo připraveno? Otevřít–teď! Víčko cinká o stůl a pořádně si lokneme. Přichází čistá, sladová chuť, hned po ní hořkost a prakticky ihned začíná tělo vstřebávat alkohol – ještě v ústech. Další část alkoholu se vstřebá v jícnu a žaludku, ale to hlavní se odehrává v tenkém střevě. Za 15 minut tudy tělo vstřebá polovinu alkoholu, do hodiny pak všechen. 

Začínáme… tssssst! 

Centrální nervová soustava připravit!

Vstřebávání jsme si prohlédli, pokračujeme do jater. Tady se alkohol odbourává (a vzniká při tom acetaldehyd, který nám později, když to s pitím přeženeme, způsobí nepříjemnou kocovinu). 

Mimochodem – játra odbourají 90 % alkoholu, zbytek vypotíme, vydýcháme a vymočíme. A podle vědců neexistuje jediný důkaz toho, že by šlo odbourávání – a tedy ani střízlivění – urychlit. Sbohem česnečko, kafe a ledová sprcho! 

Než játra odvedou svou práci, proniká alkohol do mozku. Po zhruba 10 minutách už cítíme první účinky – nejčastěji mírné povzbuzení až euforii. Alkohol totiž stimuluje vyplavování neurotransmiterů dopaminu a serotoninu. Prostě si to představte, jako by vám někdo v hlavě začal divoce mačkat tlačítka spouštějící dobrou náladu.    

Pozor.

Další a další alkohol přibývá do těla. Euforie ustupuje a přichází tlumivé efekty alkoholu. Lidově řečeno – ”prodlužuje se vedení”. Nastupují problémy s rovnováhou a koordinací pohybů, a když přísun alkoholu neustává, tlumící efekty alkoholu vyvolají ztrátu vědomí a v extrémním případě i zástavu dechu a vědomí. 

Ale u toho už být nechceme.

Pokusný subjekt pokračuje v konzumaci

Další témata

Jsem v pohodě, Míro, dám si něco k jídlu, sprchu a budu dobrej! 

Nechá Míra kamaráda Vaška nastoupit na odpolední zápas, když se včerejší oslava protáhla až do půlnoci, a padlo při ní deset dvanáctek? 

Nenechá! Vašek se může snažit jak chce, ale jeho tělo bude odbourávat takové množství alkoholu až 27 hodin – takže na odpolední zápas nemá šanci nastoupit. Zbytkové množství alkoholu v těle se postará o to, že se sice Vašek může cítit v pohodě, ale ve skutečnosti bude mít omezené vnímání, opožděné reakce a bude celkově dost v útlumu. Tento zápas bude pro Vaška lepší strávit mezi diváky – a rozhodně bez piva. 

bottom of page