top of page

Na zdraví!

Tou lepší z nich je, že už teď se nejspíš snažíte k pití alkoholu přistupovat zodpovědně a rozhodovat se o něm vědomě a se zvážením všech pro a proti. A to je to nejlepší, co můžete udělat, takže máme hotovo a můžeme jít na pivo…

 

Pardon, nechal jsem se unést – myslel jsem to samozřejmě z legrace. Ještě nás čeká ta horší zpráva.

Dobrá

míra

Gratuluju! Když jste tady teď se mnou, nejspíš vám vrtá hlavou, jak je to s bezpečnou mírou pití piva. Pak pro vás mám dvě zprávy

Jaká je bezpečná míra alkoholu 

míra.

Jak pít a držet si bezpečnou míru

Tou horší zprávou je, že bezpečná míra pití alkoholu je dost proměnlivá a nedá se určit od stolu. Závisí na věku, ale také na hmotnosti, zdravotním stavu a pohlaví.

 

Do bezpečné míry se také promítá vaše aktuální rozpoložení a situace, ve které se nacházíte.

 

Prostě je to trošku složitější – žádná univerzální pravda platná pro všechny neexistuje. Ale když budete pít zodpovědně, s mírou, a ve správné situaci a se správnými lidmi, rozhodně nic nezkazíte.

 

Abych to shrnul:

 

  • Děti a mladiství samozřejmě nemají pít vůbec.

  • Ženy by měly pít obecně o zhruba třetinu méně než muži – kvůli odlišné hmotnosti a podílu tělesných tekutin mají po vypití shodné dávky jako muži vyšší koncentraci alkoholu v těle, a také jej déle odbourávají.

  • Ve zralém věku po čtyřicítce se bezpečná hranice konzumace alkoholu posouvá dál, takže obecně toho můžete vypít o něco více, aniž by vám to zdravotně uškodilo.

Další témata

Tak na zdraví

a pijte s mírou!

Míro, celý jsi týden na suchu, tak to dneska můžeš rozjet, ne? 

Šel by Míra s kámoši v pátek na pět šnytů, když celý týden nepil, a bezpečnou hranici pití alkoholu tak vůbec nepokoušel? 

Nešel! Nárazové pití alkoholu, jakkoliv mu předchází úplné nepití, je zdravotně škodlivé vždy. Zvlášť u mladých výrazně zvyšuje riziko cévní mozkové příhody, a taky riskujete, že se vám interval mezi nárazy začne postupně zkracovat… Takže pokud máte ve zvyku si celý týden nedat ani kapku a o víkendu padne basa, zdraví rozhodně neprospíváte. Rozum do hrsti a pijte s mírou! 

bottom of page