top of page

Dobré

Pivo

Přiznávám se. Pivo mám opravdu rád. Ale abychom si rozuměli – rád si pivo vychutnávám. To znamená chodím na něj tam, kde se o něj správně starají, a piju s mírou – jedno nebo dvě jsou pro mé požitkářství ideální. Prozradím vám pár věcí, které si u kvality piva hlídám – a třeba pomůžou s vychutnáváním piva i vám.

Jak si vychutnat pivo aneb méně je více

Chuť

Skvělé pivo začíná u kvalitní suroviny, pokračuje přes zvládnuté vaření a končí u správného skladování a čistých trubek ve výčepu. Jenže protože to jako prostí milovníci piva nedokážeme ovlivnit, zaměříme se na to, na co dokážeme dohlédnout od stolu v oblíbené hospůdce.

Doporučuju tedy sledovat

 

  • Správnou teplotu. Pivo by mělo mít mezi 6 a 9 °C – prostě krásně vychlazené. Výčepní by měl mít ochlazené i sklenice, do kterých pivo čepuje – schválně to příště sledujte! 
     

  • Chuť a vůni. Chuť musí být čistá, vůně bez nežádoucích aromat. Kvalitní slad a chmel musí být znát. 
     

  • Čirost. Když si objednáte klasické filtrované pivo, musí být ve sklenici čiré a jiskrné, bez jakéhokoliv zákalu. 
     

  • Správné načepování. Tohle je věda. Potřebujete k tomu chladnou a čistou sklenici, zevnitř vlhkou. Když na skle uvidíte provázky bublinek, byla špatně umytá. Pak správné čepování poznáte i podle pěny – musí být hustá a krémová. A konečně: poměr pěny a piva musí být takový, jaký jste si objednali. 

Co poznáte od stolu 

Když už jsem čepování naťuknul, chvíli se u něj zastavím. Stejné pivo si totiž díky rozdílnému způsobu čepování vychutnáte hned několikrát. Schválně to příště zkuste (ale ne naráz!)

  • Hladinka. Přiložíme sklenici pod úhlem 45° a pomalým pohybem otevřeme kohout. Na dně tím vytvoříme malé množství pěny a postupně dočepujeme celou sklenici. Pivo pomalu dochází a má krémovou pěnu. Tohle je klasika.
     

  • Pivo s čepicí. Tentokrát pod stejným úhlem otevřeme výčepní kohout naplno. Po načepování je ve sklenici piva i pěny stejně. Chvíli počkáme, vnoříme kohout do pěny a pivo dočepujeme. Máme pivo s hutnou pěnou.
     

  • Šnyt. Na jeden zátah v podstatě načepujeme malé pivo do velké sklenice – dvě třetiny objemu sklenice pak tvoří pěna. Skvělé pro degustace!
     

  • Čochtan a mlíko. První varianta je pivo bez pěny, které musíte vypít rychle, druhé zase tvoří jen pěna.

Jaký styl čepování preferujete?

Jiskra.

Kam dál?

Ať už si dáte hladinku nebo šnyt, nezapomeňte pít s mírou a ideálně ve skvělé společnosti. Tak na zdraví!

Míro, rychle, tady máš jedno a musíme jít, spěcháme.

Vždyť je to pivo úplně bez pěny – to mají tak špinavé sklenice nebo rozbité chlazení? Neměl by to Míra vrátit a dožadovat se pořádné čepice?

To je trochu chyták. Pokud Vašek Mírovi objednal “čochtana”, je půllitr bez pěny v naprostém pořádku a Míra si jej dá s chutí – na rychlé zahnání žízně je čochtan perfektní.. Pokud ale objednal klasickou hladinku, bude problém někde mezi pípou a sklepem výčepu. Mírovo pivo je ale krásně čiré, na sklenici se netvoří žádné bublinky a je správně vychlazené, takže věříme, že si jej Míra opravdu vychutná.

bottom of page