top of page

Vhodné

Množství

Dám vám neprůstřelný návod k tomu, jak pít zodpovědně. Tedy s rozmyslem, s mírou a ve správné situaci.

 

Mám na to jednoduchou fintu: kdykoliv mě kamarádi vábí na pivo nebo uvažuju, jestli ještě zůstat na večírku, neřeknu hned jasně, ale nejprve si uvědomím, jestli náhodou nejsem v některé ze dvou základních situacích, kdy je třeba zpozornět. Pojďme na ně.

Jak už navždy konzumovat alkohol zodpovědně

Těhotenství (mně tedy nehrozí, ale rozumíme si…), jakákoliv nemoc, ale třeba také výrazný stres jsou samy o sobě pádným důvodem alkohol úplně vynechat. 

Takže suma sumárum – konzumaci alkoholu podřizujte svému fyzickému i duševnímu stavu a situaci, ve které se nacházíte. Když to budete dělat s rozmyslem, bude pro vás zodpovědná konzumace úplně přirozená. 

Tak na zdraví! 

Kdy na alkohol raději ani nepomyslet

Stopka.

Kdy k alkoholu přistupovat obezřetně

Extra zodpovědná konzumace alkoholu je na místě ve všech situacích, kdy bych mohl jakkoliv ublížit nejen sobě, ale i ostatním. 

Dám příklad – když to po vydařeném dni na služební cestě vypadá, že se společná večeře protáhne v solidní party, neexistuje, abych do noci vesele popíjel a druhý den ráno vezl kolegy autem zpátky. Buď si spočítám, kolik toho můžu vypít, abych do času odjezdu zvládl všechen alkohol bezpečně odbourat, nebo si prostě dám dvě piva po večeři a party tentokrát vynechám. 

Pozor.

Na pozoru bych také měl být ve chvíli, kdy jsem v rizikovém prostředí (třeba noční bar po fotbalovém zápase prokazatelně zvyšuje riziko alkoholem poháněného konfliktu), když mám za sebou náročný fyzický výkon (alkohol k dobré regeneraci nepřispěje) nebo třeba když nechci riskovat svou pověst (třeba tím, že přeberu na firemním večírku).

Další témata

Miroslave, doprovodíte mě domů? Venku už je tma… 

Doprovodí Míra raději dámu, která se mu opravdu, ale opravdu líbí, nebo se postará o kamaráda, který porušil asi všechna pravidla zodpovědné konzumace alkoholu? 

Doprovodí kamaráda. A na dámu zkusí získat aspoň telefonní číslo. Nechat kohokoliv v takovém stavu v baru nebo po cestě z něj je křivárna, i když si za to kamarád může sám. Riskovat úraz, ztrátu osobních věcí nebo ještě něco horšího nemá smysl. A dáma uvidí, že je Míra gentleman. Rozum do hrsti a pijte s mírou! 

bottom of page