top of page

Jak si vychutnat pivo bezpečně a bez následků.

Zodpovědnostní kampaň

Míra mezi cyklisty II: Alkohol a bezpečnost

Kolik cyklistů někdy vyrazilo pod parou? Proč to vlastně udělali? A jak moc alkohol zhoršuje schopnost bezpečného řízení kola? Když už jsem se vydal na české cyklostezky zkoumat, co místní výletníci vědí o vlivu alkoholu a výkonu na kole, nemohl jsem vynechat otázky o bezpečnosti. Jejich odpovědi vás možná překvapí.


Pro pořádek – svou základnu jsem rozložil u dvou oblíbených českých cyklostezek a kvíz jsem měl připravený pro všechny, kteří se zastavili. Nakonec jsem sesbíral 152 odpovědí, takže docela fajn vzorek.
Čtyři piva = o polovinu horší cyklista

Odpálil jsem to záludnou otázkou. Z výzkumů jsem vyčetl, že jedna promile alkoholu v krvi, což odpovídá zhruba čtyřem velkým 12° pivům u mužů nebo třem u žen, zhorší schopnost řídit kolo o celých 45 %. To je o pořádný kus horší koordinace. Ale cyklisté mě nezklamali – většina vybrala správnou odpověď.


Tak jsem ještě přitvrdil a zkusil se zeptat, jestli tuší, kolikrát častěji se podle výzkumů pádem z kola zraní lidé s 1,5 ‰ v krvi oproti střízlivým. Nebudu vás napínat – pohořela na tom více než polovina cyklistů, je to totiž ohromující číslo: 37x. Ještě jednou: při 1,5 ‰ alkoholu v krvi je 37x větší šance, že se zraníte pádem z kola. Tohle nepotřebuje komentář.Otázky na tělo: co vy, kolo a alkohol?

Při pohledu na letní zahrádky obsypané koly je jasné, že si čeští cyklisté pivo na výletech neodpírají. Proto jsem si chtěl ověřit, jestli a jak často lidé na kolo pod vlivem alkoholu reálně sedají. Z odpovědí vyplývá, že s tím mají zkušenost prakticky všichni. A proč? Vedle žízně a nemožnosti se vrátit domů jiným způsobem vede prostý důvod – chuť.


Tou lepší zprávou pak je, že si už cyklisté nepamatují, kdy přesně to bylo – není to prostě pravidlem a na denním pořádku. A taky si naprostá většina dobře uvědomuje, že pod vlivem alkoholu rozhodně nejezdí na kole bezpečně.
Jak reálně alkohol ovlivňuje jízdu na kole

Vyčteno z vědeckých studií: i jedno malé pivo už dokáže zhoršit úsudek, u dvou velkých počítejte s nižší schopností zatáčet, sledovat pohyblivé objekty nebo reagovat na nenadálé události. Dáte si další? Tak přidejte horší kontrolu rychlosti. Ještě jedno? Teď už vám to hůř brzdí a jet rovně dá sakra zabrat. Další pivo? Počítejte se ztrátou rovnováhy, taky špatně uslyšíte. Prostě alkohol a kolo nejde dohromady.


Můj terénní výzkum je pro letošek u konce. Jsem rád, že to se znalostí vlivu alkoholu na vše, co souvisí s cyklistikou, u nás není vůbec špatné. A věřím, že to bude ještě lepší. O to se postarám!
Comments


bottom of page